Ostravská ZOO

Dne 18. 4. 2011 se naše třída 5. B (ale i žáci jiných tříd naší školy) zúčastnila exkurze do ostravské ZOO.

Hned po příchodu na místo a průchodu vrátnicí jsme narazili na plameňáky. Poté jsme se vydali k voliérám s různými exotickými ptáky, ale také např. s čápem černým nebo výry velkými. Pokračovali jsme dál. Ve výběhu byli osli a poníci. O kousek dále se pásli jeleni evropští a ve vedlejším výběhu laně.

Potom jsme se šli občerstvit. Hned vedle stánku s občerstvením byl výběh s kozami. Využili jsme možnost koupit jim žrádlo a přímo ve výběhu je nakrmit. O chvilku později jsme spatřili nádherné pávy, zejména nás zaujal jeden páv, který byl celý bílý a zrovna roztahoval ocasní peří do překrásného velkého vějíře. Ve výběhu s pávy byly i pampy.

Další zastávku jsme uskutečnili u kočkovitých šelem. Tygr bohužel zrovna spal, tak jsme si ho nemohli detailně prohlédnout, ale gepard a puma se měli k světu a vyhřívali se na sluníčku. Hned v kleci vedle se pak nacházeli orli či dikobraz. Další putování nás zavedlo do pavilonu opic, tam jsme se ale dlouho nezdrželi, protože už na nás ve výukovém pavilonu čekala zaměstnankyně ZOO s přednáškou plnou zajímavostí.

Během výukového programu jsme se dozvěděli mnoho nových informací o různých zvířatech. Zjistili jsme, jak rozeznáme slona indického od slona afrického, že slon chodí po špičkách, mohli jsme si potěžkat želví krunýř, sloní zub nebo sloní kel, šáhli jsme si na zuby medvěda a tygra. Také jsme se dozvěděli, že během 14 dnů dorazí do ZOO zásilka s krokodýly. Nakonec paní přednášející vytáhla z terária obrovskou krajtu, kterou jsme si mohli pohladit a náš pan učitel si ji dokonce nechal omotat kolem krku a těla.

Po hodině jsme ještě měli chvíli čas, a tak jsme nakonec zamířili ještě za hrochy s mládětem, želvami, exotickými rybami, slony, pštrosy, zebrami a žirafami. Akorát nás mrzelo, že toho dopoledne nebylo k vidění malé slůně, které se nedávno v naší ZOO narodilo, což je považováno za obrovský úspěch.

Návštěvu ostravské ZOO jsme zakončili vyhlídkovou projížďkou motorovým vláčkem, který nás dopravil zpět k východu. Domů jsme se vrátili plni dojmů a obohaceni o nové vědomosti, které jistě zužitkujeme nejen v hodinách přírodopisu.

 

Zpracovaly: Eliška Pospíšilíková a Hana Krahulcová, 5. B

Upravil: Mgr. Petr Kuřil